HP Omen 15-DH0XXX 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
HP Omen 15-DH0XXX 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
PayMore West Boise
SKU:ID01-1211A-E9
Couldn't load pickup availability
HP Omen 15-DH0XXX 15.6" i7-9750H 2.6GHz 8GB RAM 512GB SSD GeForce GTX 1650
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Omen |
| MPN | 15-DH0XXX |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-9750H |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce GTX 1650 |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 512GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Display | HD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Black |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Good |
| Connections |
Ethernet Port
HDMI Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
3x USB-A 3.0 Port
USB-C 3.1 Port
|
| Serial# | CND0156BJL |
Cosmetic condition:
The top case is in fair condition with scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easily visible. The bottom and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and the ports are clean and in good condition. The screen shows minor wear and scuffs but remains in good condition. The keyboard is in fair condition due to heavy use, with scratches, dents, and wear. The hinges are sturdy, functioning properly, and in good condition, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks successfully, and audio was tested by playing a video and works properly. The keyboard has been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase, helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.