HP Envy x360 15T-DR100 15.6" i7-10510U 1.8GHz 8GB RAM 256GB SSD
HP Envy x360 15T-DR100 15.6" i7-10510U 1.8GHz 8GB RAM 256GB SSD
PayMore West Boise
SKU:ID01-1124A-D1R1
Couldn't load pickup availability
HP Envy x360 15T-DR100 15.6" i7-10510U 1.8GHz 8GB RAM 256GB SSD
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | HP Laptop |
| Brand | HP |
| Model | Envy x360 |
| MPN | 15T-DR100 |
| Release Year | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-10510U |
| Processor Speed | 1.8GHz |
| GPU/Graphics Card | N/A |
| Memory (RAM) | 8GB RAM |
| Storage 1 | 256GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Backlit Keyboard |
No
|
| WiFi | Yes |
| Color | Glacier Silver |
| Absolute/Computrace Enabled? | N/A |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
2x USB-A 2.0 Port
HDMI Port
USB-C 3.1 Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
SD Card Reader
|
| Serial# | 8CG9394XMD |
Cosmetic condition:
The top case is in fair condition with scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easily visible. The bottom and all four sides are in good cosmetic condition with minimal wear, and the ports are clean and in good condition. The screen is in good condition with minor wear and scuffs. The keyboard shows fair condition from heavy use, with scratches, dents, and wear. The hinges are sturdy, functioning properly, and in good condition, and the bezel is in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to WiFi networks, and audio was tested by playing a video; both WiFi and sound are working properly. The webcam does not work, and no image appears when accessing the camera. The keyboard has been tested, and all keys function properly.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase, helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.