Dell G5 5590 15.6" i7-9750H 2.6GHz 16GB RAM 128GB SSD GeForce GTX 1660 Ti
Dell G5 5590 15.6" i7-9750H 2.6GHz 16GB RAM 128GB SSD GeForce GTX 1660 Ti
PayMore West Boise
SKU:ID01-1278B-E8
Couldn't load pickup availability
Dell G5 5590 15.6" i7-9750H 2.6GHz 16GB RAM 128GB SSD GeForce GTX 1660 Ti
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Windows Laptops |
| Sub-Collection | Dell Laptop |
| Brand | Dell |
| Model | G5 |
| MPN | 5590 |
| Release Year | 2019 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | i7-9750H |
| Processor Speed | 2.6GHz |
| GPU/Graphics Card | GeForce GTX 1660 Ti |
| Memory (RAM) | 16GB RAM |
| Storage 1 | 128GB |
| Storage Type 1 | SSD |
| Storage 2 | N/A |
| Storage Type 2 | N/A |
| Battery Health | Poor |
| Screen Size | 15.6" |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Integrated Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Display | FHD LCD |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Bluetooth | Yes |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Touch Screen |
No
|
| Backlit Keyboard | Yes |
| WiFi | Yes |
| Absolute/Computrace Enabled? | No |
| Color | White |
| MFG Warranty? |
No
|
| Condition | Fair |
| Connections |
SD Card Reader
Charging Port
3.5mm Headphone/Microphone Combo
HDMI Port
Mini DisplayPort
Ethernet Port
3x USB-A 3.0 Port
USB-C 3.1 Port
|
| UPC | 884116316176 |
| Serial# | 5ZBNHS2 |
Cosmetic condition:
The top case is in fair condition with scuffs, dents, scratches, and general wear, including some semi-deep scratches that are easy to see. The bottom and sides are also in fair condition, showing scuffs, dents, wear, and some deeper scratches. The screen is in fair condition with scratches, scuffs, and wear. The keyboard is in fair condition with heavy use, scratches, dents, and wear. All ports are clean and in good condition, the hinges are sturdy and function properly, and the bezel remains in good cosmetic condition with little to no wear. Please view our close up photos, as these are taken of the actual item being offered for sale.
Functionality condition:
The display is fully functional with no damage or issues. The device connects to Wi‑Fi networks without problem, and audio was tested by playing a video and works properly. The keyboard has also been tested, and all keys function as they should.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase, helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.