2013 Apple Mac Pro 4 Core Xeon E5 3.7GHz 32GB RAM 500GB SSD Silver ME253LL/A
2013 Apple Mac Pro 4 Core Xeon E5 3.7GHz 32GB RAM 500GB SSD Silver ME253LL/A
PayMore West Boise
SKU:ID01-1217A-F2R1
Couldn't load pickup availability
2013 Apple Mac Pro 4 Core Xeon E5 3.7GHz 32GB RAM 500GB SSD Silver ME253LL/A
Items included in this sale:
*Please note, if it is not listed it is not included - such as power cables or other accessories.
Specifications:
| Collection | Apple Computers |
| Sub-Collection | Apple Mac Pro (Intel) |
| Brand | Apple |
| Model | Mac Pro |
| MPN | ME253LL/A |
| Release Year | 2013 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor | Xeon E5 |
| Processor Cores | 4 Core |
| Processor Speed | 3.7GHz |
| Graphics Card (GPU) | N/A |
| Memory (Ram) | 32GB RAM |
| Storage |
500GB
|
| Storage Type | SSD |
| Integrated Graphics | AMD FirePro D300 2GB |
| Bluetooth | Yes |
| WiFi | Yes |
| Color | Silver |
| Condition | Good |
| Has Limited Warranty? | No Apple Limited Warranty |
| Has AppleCare+? | No AppleCare+ |
| Operating System | Mojave 10.14.6 |
| Serial# | F5KN808EF9VN |
| Password | N/A |
| Connections |
HDMI Port
3.5mm Audio Jack
2x Ethernet
4x USB-A Port
6x Thunderbolt 2 / Mini DisplayPort
|
Cosmetic condition:
This unit is in good cosmetic condition with little to no wear, and all ports are in good condition and free of debris.
Functionality condition:
This Mac powers on and works great. It has been fully tested and reset, and Wi‑Fi was verified by performing a web search in a browser.
Share

Unlock Instant Discounts with Your Trade-In!
Turn your old or even broken devices into immediate savings! When you trade in while shopping in-store, we'll apply the value of your trade-in directly to your purchase, helping you pay less today. It's the smartest way to upgrade, save money, and get more for what you love.